Jerzy Szymański
← powrót do listy artystówgatunki powiązane z artystą: muzyka
Profesor Jerzy Szymański (1927-2015) był jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych II połowy XX wieku. Obdarzony niezwykłym głosem basowym należał do grona najwspanialszych legend ”złotego okresu” świetności Opery Bałtyckiej w Gdańsku (1949-1980). Laureat prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych w Genewie (Szwajcaria) i ’s-Hertogenbosch (Holandia). 35 lat był związany pracą pedagogiczną z wyższymi uczelniami muzycznym, początkowo z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (1960-1982), następnie z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1981-1995).
Prof. Jerzy Szymański urodził się 9 marca 1927 roku w Toruniu w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako dziecko, jego edukację przerwała II Wojna Światowa. Po wojnie, z uwagi na trudną sytuację, nie mógł kontynuować nauki gry na fortepianie. By nie tracić kontaktu z muzyką, zapisał się do chóru kościelnego w Toruniu. W 1946 roku rozpoczął naukę w klasie śpiewu solowego prof. Konstancji Święcickiej w Średniej Szkole Muzycznej w Toruniu. Równolegle współpracował z bardzo popularnym w tamtym czasie Zespołem Radiowym Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu, znanym pod nazwą Kwartet Zenona Jarugi.
Po jednym z koncertów zaprosił go do Gdańska Zygmunt Latoszewski, jeden z inicjatorów Studia Operowego na Wybrzeżu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W 1949 roku kontynuował naukę w klasie śpiewu solowego prof. Kazimierza Czekotowskiego w Średniej Szkole Muzycznej, którą ukończył w 1953 roku. W latach 1954–1959 uczył się na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie w klasie śpiewu Stefana Beliny-Skupiewskiego; dyplom obronił z wyróżnieniem. Od 1 października 1949 roku był solistą Opery Bałtyckiej. Od 1953 roku śpiewał w popularnej Gdańskiej Czwórce Radiowej w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku. Występował na scenach operowych i estradach koncertowych w Polsce i krajach zachodniej Europy. Występował w Anglii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Holandii, Niemczech (NRD), Szwajcarii, Walii, ZSRR.
Prof. Jerzy Szymański wykształcił grono znanych i wybitnych śpiewaków, do których należą: Józef Figas, Wojciech Lewandowski, Andrzej Kosecki, Jerzy Mechliński, Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz. W swoim repertuarze posiadał 45 partii operowych, zdobył ogromne uznanie zwłaszcza jako: Zbigniew w Strasznym dworze i Stolnik w Halce Stanisława Moniuszki, Gremin w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Don Basilio w Cyruliku sewilskim Giacchino Rossiniego, Falstaff w Wesołych kumoszkach z Windsoru Otto Nicolai’a, a przede wszystkim jako Mefisto w Fauście Charlesa Gounoda oraz tytułowy Borys Godunow Modesta Musorgskiego.
Za działalność operową i pedagogiczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Muzyczną Miasta Gdańsk, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Rektorskie Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Jerzy Szymański zmarł 4 lipca 2015 roku w Oliwie. Jest pochowany na cmentarzu w Oliwie.
W latach 1952-2008 Jerzy Szymański mieszkał z rodziną w Oliwie przy ul. Jarosza Henryka Derdowskiego 25.