logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

+ Władysław Dobrucki

gatunki powiązane z artystą: malarstwo, rysunek

Władysław Dobrucki urodził się 26 maja.1929 roku.W Indeksie Artystów Plastyków figuruje jako Buc-Dobrucki Władysław. Był artystą malarzem, rysownikiem, twórcą drobnych form drewnianych, mebli, biżuterii.
Ukończył Gdańską uczelnię plastyczną (PWSSP) w roku 1956 w pracowni prof. Studnickiego. Pozostawił po sobie wiele setek obrazów, szkiców, rysunków, projektów, grafik, małych kompozycji rzeźbiarskich. Stworzył wiele projektów i realizacji biżuterii w srebrze i bursztynie. Jego dzieła są rozproszone po całym świecie.
Tworzył portrety, pejzaże, akty, martwe natury, dzieła te są pracami typowymi dla czasu, w którym powstawały.
Władysław Dobrucki był człowiekiem wielu talentów. Malował, rysował, rzeźbił, tworzył unikatową biżuterię oraz grał. Muzyka, jest częstym motywem jego obrazów. Twórczość Władysława Dobruckiego jest silnie związana z przełomem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Należy do ”klasyki” lat sześćdziesiątych. Malarz epoka.
Władysław Dobrucki miał przez pewien czas swoją pracownię w Orłowie, tworzył tam małe drewniane formy rzeźbiarskie, a w późniejszym czasie koncentrował się na wykonywaniu biżuterii. Pod koniec lat 90 i w latach 2000 poświęcił się głównie malarstwu.  Jego autorska  galeria mieściła się w Oliwie, w kamienicy przy ulicy Obrońców Westerplatte 35.
Artysta zmarł 25 kwietnia 2018 roku.

o artyście
„Kiedy ogląda się obrazy Władysława Dobruckiego, przychodzi na myśl łacińska sentencja OMNIA TEMPUS HABET, co dosłownie oznacza „Czas wszystko trzyma”.  Maria Irena Jędrzejczyk z: https://www.zpap-gdansk.pl

„...to fenomen nie tylko w skali Gdańska Oliwy, ale w skali Polski, a nawet Europy i świata...Na wysokości około jednego metra przed samym domem od strony ulicy biegnie prosta ława, usytuowana na wysokości metra, a nad nią - na wysokości obrazów - prowizoryczne zadaszenie folią, a na całej przestrzeni - z drutu ażurowe plecy... Dominują kwiaty, pejzaże, portrety...Galeria taka w Gdańsku – Oliwie jest czynna przy ul. Obrońców Westerplatte 35, tuż przed samym domem, w którym mieszka na parterze ...Senior Mistrz Pędzla i Sztalugi – Władysław Dobrucki...Wprawdzie, ze względu na wiek, ma swoje kłopoty ze zdrowiem i czasami wybiera się do lekarza, jednakże najlepszą receptą i zarazem udaną kuracją jest namalowanie kolejnego obrazu, szkicu... Pasja tworzenia dodaje skrzydeł, a obrazy malowane z taką ogromną pasją i równie z kilkudziesięcioletnim ogromnym doświadczeniem cieszy już oko niejednego pasjonata sztuki.” Stanisław J. Zieliński z:
http://autorskagaleriawladyslawdobrucki.blogspot.com/2016/10/w-galerii-w-ogrodku_9.html
Władysław Dobrucki Wernisaż Gdańsk 2019 https://www.youtube.com/watch?v=M5PWGQlffxI

Władysław Dobrucki Wernisaż Gdańsk 2019 https://www.youtube.com/watch?v=M5PWGQlffxI

Żródło:
https://www.zpap-gdansk.pl
http://autorskagaleriawladyslawdobrucki.blogspot.com/2016/10/wadysaw-dobrucki-w-gdansku-oliwie.html
https://www.facebook.com/w.dobrucki

prezentowane obrazy:
pochodzą z : http://autorskagaleriawladyslawdobrucki.blogspot.com/2016/10/wadysaw-dobrucki-w-gdansku-oliwie.html
 

grafika 867,
grafika 868,
grafika 869,
grafika 870,
grafika 871,
grafika 872,
grafika 873,
grafika 874,

wróc do góry